środa, 5 lipca 2017

Puszczańswo, woodcraft – niecodzienna pasja, styl życia czy jeszcze coś innego.






 "Symbolem puszczaństwa jest biała okrągła tarcza z błękitnymi rogami. Tarcza przedstawia ideały puszczaństwa tak czyste i jasne, jaki jest jej biały kolor. Rogi, które są przewidziane do obrony tych ideałów, są znakiem odwagi. Ich błękitny kolor ma przypominać dewizę ruchu leśnej mądrości: "Z błękitnym niebem!" Ten puszczański symbol został przejęty z indiańskiej symboliki totemowej i w nim wyrażona myśl "ataku" i "obrony" oznacza "zdolność i gotowość". Tym znakiem odznaczają się wszyscy członkowie ruchu leśnej mądrości – chłopcy, dziewczęta, mężczyźni i kobiety. Błękitny kolor rogów w znaku przypomina ponadto, że chcemy żyć pod błękitnym niebem, w blasku słońca i że nasze myśli są jasne jak błękitne niebo. Chociaż na niebie są chmury, wiemy, że nad nimi znajduje się błękitne niebo i że to niebo znów się zjawi."

 „Puszczaństwo (ang. Woodcraft) – idea postulująca wychowanie człowieka w każdym wieku poprzez rekreację na łonie przyrody według zasad czterokrotnego ognia, obozownictwa, systemu szczepowego, filozoficzna i etyczna koncepcja akcentująca łączność człowieka ze światem przyrody.”

                                                                                            z Wikipedii, odnośnika na dole


Większość osób gdy tylko usłyszy słowa puszczaństwo od razu ma skojarzenia z puszczalstwem… i fala śmiechu. Ciężko ludziom nie obeznanym z tym tematem brać na poważnie sformułowania takie jak: Liga Leśnej Mądrości, Miana Puszczańskie, Wielkie Czyny Ścieżki Światła itp.
Tymczasem stoi za tym wspaniała ideologia, filozofia i ruch.
Stworzona przez Ernesta Thomsona Sethona (Czarnego Wilka) – a on czerpał z  amerykańskich transcendentalistów XIX w. Ralpha Waldo Emersona i Henry'ego Davida Thoreau.
W Polsce istnieje prawie wyłącznie (prawie!) w połączeniu z szeroko rozumianym harcerstwem. Jest nieodłącznym elementem skautowego wychowania, gdzie poza zdobywaniem różnych innych umiejętności, pracy nad sobą, służbą, wielu innych aktywności staramy się dbać także o wychowanie młodzieży w szacunku do Natury, zachęcanie do zgłębiania jej tajemnic i zdobywania umiejętności radzenia sobie w jej otoczeniu.
System Setona zakłada zdobywanie Orlich piór. Są to „sprawności” zdobyte za wykonanie różnych zadań – np. jeśli chcemy rozwijać się w umiejętnościach drwalskich to musimy powalić drzewo o odpowiedniej średnicy w odpowiednio krótkim czasie, a kiedy chcemy zgłębiać ścieżkę rozpalania ognia to np. mamy rozpalić ileś ognisk w niesprzyjających warunkach pod rząd.
Za realizowanie Czynów (zadań) z danej kategorii możemy zdobywać tytuły.
Nie chcę przytaczać tu całego systemu, nie chciałbym przypadkiem czegoś pominąć czy przeinaczyć dlatego serdecznie zachęcam do zapoznania się z książką „Zwój kory brzozowej” autorstwa E.T.Setona gdzie wszystko jest szczegółowo opisane.
Odchodząc jednak od organizacyjnych czy zapisanych prawd. Tak naprawdę całość sprowadza się do chęci życia w szacunku do Przyrody i spędzania jak najwięcej czasu na łonie Matki Natury.
Z błękitnym niebem! (ang. Blue sky) – tym hasłem/zawołaniem witają się członkowie ruchu leśnej mądrości. Wyraża on ich podstawowe pragnienie; chęć życia pod czystym  niebem – w terenie.
To właśnie w takim klimacie rozwija się wspaniała sztuka obozownictwa, totemizm, indianizm. Można czerpać także oczywiście ze spuścizny jakże nam bliższej kulturowo – naszych pradziadów Słowian.
Dewizą ruchu puszczańskiego jest „Puszczaństwo jest mądrością życia!” – widzimy w tym odniesienie do wychowawczych wartości jakie są w tej idei. Potrzeba ciągłego rozwoju poprzez stawianie sobie wyzwań i praca nad sobą.
To właśnie w lesie przy ognisku rodzą się szczere i prawdziwe relacje.

Chciałbym zachęcić wszystkich do zgłębiania tego tematu. Oczywiście nie trzeba od razu przyodziewać materiałowej przepaski, wdziewać lnianej koszuli lub w ogóle obywać się bez niej i niczym członkowie czeskiej Ligi lesní moudrosti (Ligi Leśnej Mądrości) spotykać się kilka razy do roku by oddawać się najczystszej formie obozownictwa, bez korzystania z ułatwiających wszystko, czyli przeszkadzających kształtować charakter dobrodziejstw nowoczesnej technologii.
Wystarczy, że na początek czasami zamiast paść przed ekran telewizora czy komputera pójdziesz na spacer do lasu. Najlepiej posiedzieć chwilę przy ognisku – symbolu obozu, zatrzymać się , wsłuchać w szum lasu i zastanowić się nas wszystkim.
Do tego was serdecznie zachęcam. Albo do czegoś więcej :)

Z Błękitnym Niebem!
A.


Puszczaństwo [online].
Wikipedia : wolna encyklopedia, 2015-10-20 08:26Z [dostęp: 2017-07-05 20:32Z].
Dostępny w Internecie: //pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Puszcza%C5%84stwo&oldid=43878384

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz